Впечатляващият природен феномен е едно неповторимо природно богатство. Със своите неземни и обаятелни форми, той ще заплени сетивата ви завинаги…
Еменският каньон се вие живописно в централната част на България, недалеч от Велико Търново. Той се е образувал в продължение на милиони години под въздействието на безспирните водни милувки на река Негованка. Неговите почти отвесни стени, на места достигащи внушителните 80 м, са сътворили една невероятно пъстра творба. А в схватката на величествената му канара се приютява още много красота – водопад Момин скок и Еменската пещера.


Най-интересната част от дълбокия речен пролом започва при малкото село Емен и се разпростира до язовир „Негованка“. През неговият скалист релеф е изграден страхотен туристически маршрут, известен и с името „Негованска екопътека“. Официалното му начало се намира близо до центъра на великотърновското селище. Към екопътеката има и други отправни точки, които се намират на главния път към близкото село Вишовград (виж картата по-долу).




Напускайки селото, Еменската екопътека плавно навлиза в дълбокия каньон на река Негованка и започва да разкрива скритото обаяние на този природен феномен. Той е потънал в своя собствена тишина и спокойствие, която изпълва сетивата с омиротворение. Отправяйки взор нагоре ще останете очаровани от неговите карстови стени, прорязани от множество скални ниши и цепнатини.




Най-голямата ниша в тази своеобразна скална творба е Еменската пещера. Нейната история е доста дълга и разнообразна. Някога, преди хилядолетия, тя е била обитавана от праисторическите предшественици на хората, а в близкото минало е ползвана за всевъзможни приложения – гъбарник, мандра, военен обект и накрая заведение. Сега, в наши дни, нейната просторна галерия е преобразена и почти възстановила своя автентичен облик.




Всъщност, това бе само началото на емоциите, които ще ви подари това магнетично място. Защото напред, по-точно „нагоре“, екопътеката става още по-впечатляваща. Поемайки по стръмната и обезопасена скална пътека ще се озовете далеч във „висините“. Предстои ви един незабравим полет по ръба на каньона, който подарява изобилие от спиращи дъха гледки…




Маршрутът продължава, навлизайки в гористите дебри, обгърнали ждрелото на река Негованка. Над него все още се извисяват няколко дървени мостчета, останали от първия вариант на красивата екопътека. Някога те са разкривали още от обаянието на това невероятно място, а сега за жалост са компрометирани и стоят неизползваеми.




Въпреки това Еменската екопътека има още какво да ви предложи. Ако изберете по-авантюристичният й вариант, който следва ръба на каньона, ще успеете да зърнете и малкото кристално езеро на дъното на скалистата бездна. То поема в обятията си водите на водопад Момин скок, който се крие срамежливо в своето непринудено уединение. За да се докоснете до неговата обаятелност ще трябва да се спуснете отново в прегръдката на речния пролом.




До дъното на Еменския каньон и красивия водопад има няколко различни маршрута. Единият е особено стръмен и значително предизвикателен. Вторият е доста по-полегат и подходящ за неопитни туристи. А има и трети вариант – тясна и тревиста пътечка, която ще ви спусне плавно до тихите води на язовир „Негованка“. Ще се озовете край едно прекрасно и романтично място, намиращо се край неговите спокойни брегове. То ще ви очаква търпеливо, за да поседнете за кратка почивка в него, след като посетите водопад Момин скок.




Очарователният Момин скок се спотайва малко по-нагоре по поречието на Негованка. Той се спуска нежно в обширното си скално царство, оградено от величествените стени на каньона. А между тях се разлива, като в картина, кристално чистото езеро на изящния водопад. Поседнете за малко и се полюбувайте на тази магнетична красота…






Препоръки: Маршрутът може да се изпълни в кръгова форма, като се премине през двата варианта на екопътеката (виж картата по-долу). По време на разходката по скалите, бъдете изключително внимателни по отвесния ръб на каньона!
А съвсем наблизо се спотайва още едно интересно и красиво място, което си заслужава да бъде посетено – екопътека „Зарапово“.


Основни данни за маршрута:
Степен на трудност: 3/6
Обща дължина: 2 км
Време за изминаване: 1 ч.
Най-ниска точка: 180 м
Най-висока точка: 270 м
Изразходвана енергия: 200 kcal
GPS трак: изтегли
* Посочените данни са за движение в едната посока