Интересният скален феномен е едно от многото мистични места, изпъстрили нашата страна. То крие в себе си многобройни загадки, тайни и послания…

Мочукови камъни се намират далеч на юг, край малкото село Мелница – почти на Българо-турската граница. Тази природна творба е сътворена в един невероятно магнетичен район, вплела в себе си цялата живописна красота, родена от прегръдката на Сакар и Странджа планина. Място, надарено с безброй хълмчета и полегати равнини, изпъстрени с китни и зелени низини.

Скалният феномен Мочукови камъни е бил познат още далеч в миналото на обитателите по тези просторни земи – траките. Техните непонятни за нас сензитивни способности са успели да уловят мистичната енергия, струяща от недрата на това необикновено място. Подобно на друго древно светилище в близост – Палеокастро, тук те са обособили внушителен окултен комплекс, посветен на бога Слънце.

3d панорамен изглед

Комплексът представлява съвкупност от няколко огромни скални канари, издигащи се величествено на обширен и почти равен склон, недалеч от село Мелница. Техните островърхи стръмни профили са насочени на юг, досущ като едни енергийни „антени“ насочени към слънцето. А в техните масивни основи са изобразени различни по големина слънчеви кръгове и церемониални щерни.

Достъпът до Мочукови камъни е изключително лесен и предлага една приятна и лека разходка сред природата. Маршрутът до тях е маркиран и започва на около 2 км южно от селото. Някога той е бил част от местната екопътека „Дрънчи дупка“, чийто далечен край отвежда до още интересни места. За съжаление трасето след тракийското светилище е трудно проходимо и достигането до тези забележителности от тази посока е трудно.

За да се насладите на всички местни красоти, по-добрият вариант е да изберете пешеходния маршрут, започващ от центъра на село Мелница. Там има добре видими табели към храм „Рождество Пресвято Богородично“, който е друго интересно място за разглеждане. Пътят до него е чакълен и може да бъде изминат и с автомобил.

В края на краткото и приятно трасе, насред дивна широколистна гора, се дипли красивата и добре поддържана сграда на храма. Неговият чист и спретнат облик се дължи на дългогодишната старателна грижа на д-р Дора Стоева. Този съвременен вид е постепенно възроден от 1998 г. насам с частни средства и с щедрата подкрепа на безброй дарители.

Една от най-впечатляващите дадености на това необикновено място е лечебното аязмо, бликащо буйно от недрата на земята. Неговите животворни жили се захранват от безкрайните подземни галерии на пропастната пещера Дрънчи дупка, намираща се в близкия хълм. А един от изворите дарява святите си води точно под олтара на храм „Рождество Пр. Богородично“. Това го прави единствения Божи дом в България, дарен с подобно водно богатство…

Друго специално място в околността на село Мелница са останките на малката крепост „Версиникия“. Някога тя е била свидетел на една от най-славните битки в нашата далечна история. В близост до нея, през 813 г. Хан Крум нанася тежко поражение на Византийската армия и така успява да превземе Тракия. Древната твърдина се е издигала на върха на близкия хълм и все още не е напълно проучена. Маршрутът до нея е сравнително лесен, въпреки буйната на места растителност. Той започва малко преди храма и предлага едно малко по-изследователско приключение, което ще ви подари някои неочаквани изненади…

Препоръки: Районът на село Мелница ще ви предложи една приятна възможност за ползотворен семеен излет, а отклонението към старата твърдина „Версиникия“ – малко по-изследователски нюанс на приключението. Друга подобна дестинация в близост е впечатляващата крепост „Букелон“ край село Маточина, както и уникалната скална църква край село Михалич.

Основни данни за маршрута:

Степен на трудност: 1/6, 3/6 до крепост „Версиникия“

Обща дължина: 1 км до Мочукови камъни, 2 км до храм „Рождество Пр. Богородично“

Време за изминаване: 1:00 ч до Мочукови камъни, 1:30 ч до храм „Рождество Пр. Богородично“

Най-ниска точка: 140 м

Най-висока точка: 220 м

Изразходвана енергия: 300 kcal

GPS трак: изтегли

* Посочените данни са за движение в едната посока