Наситеният с красота планински маршрут прекосява природен парк „Сините камъни“ и разкрива една непозната част от скритото обаяние на Сливенския Балкан.

Връх Българка е висок 1181 м и представлява най-високата точка на Сливенската планина – част от Източна Стара планина. Под неговото подножие преминава добре поддържан асфалтиран път и това го прави сравнително лесна цел. За разлика от това, достигането му от града на 100-те войводи пешеходно е едно малко предизвикателство. Но както и до другите забележителности в природен парк „Сините камъни“, до върха е обособен добре маркиран и поддържан туристически маршрут, което значително улеснява това интензивно приключение.

Началната точка на туристическия маршрут към връх Българка е в северния край на Сливен, при ж.к. „Колю Фичето“. От него поема стар асфалтиран път, който напуска града и отвежда до стар и полуразрушен завод от времето на комунизма. Край него има удобен паркинг, където да оставите автомобила си и да се впуснете в приключението пеша.

Постепенно трасето преминава в добре отъпкан черен път, който следва руслото на Новоселска река. По нейното планинско поречие все още могат да се открият няколко импровизирани „перални“ – бара, използващи течението на реката. Някои от тях са превърнати в съвременни туристически комплекси, а други са запазили почти автентичния си вид.

Непосредствено след последната „пералня“ трасето най-после приема своя характерен планински характер и се превръща в тясна горска пътека. Малко по-нагоре тя извежда на разклон, където жълтата маркировка се заменя с червена и синя. Червената води „директно“ на връх Българка, а синята ще ви отведе до една много красива забележителност – два местни водопада с доста разпространеното име Синият вир.

За разлика от прекия път, който преминава по билото на близкото възвишение, отклонението към водопадите следва реката и е изключително завладяващо. По него има и няколко дървени мостчета, които внасят допълнително обаяние към неподправената живописност на маршрута.

Самите водопади се намират един над друг и са пълноводни целогодишно. Долният е значително по-голям и впечатляващ, а вторият по-скоро представлява малък воден пад. Край спокойната рекичка се намират и удобни места за кратка почивка, обгърнати от невероятната тишина и спокойствие на района. Възползвайте се пълноценно от тези природни дадености защото напред ще ви трябват доста свежи сили…

3d панорамен изглед

След около 700 м трябва да напуснете речната клисура и да излезете горе на надвисналото възвишение. Бъдете внимателни, за да не пропуснете правилната посока. Маршрутът поема вдясно буквално по скалите и следва червената маркировка. Това всъщност е най-тежкия участък и ще „изцеди“ голяма част от вашите енергийни запаси. Трасето е доста тежко и преодолява денивелация от 300 м само за километър. За сметка на това гледките, които се откриват са невероятно магнетични. Една от тях се извисява страховито отляво и неистово привлича вниманието. Това е скалистия връх Кутелка, който е висок 1084 м и отдолу изглежда доста внушително.

3d панорамен изглед

След края на стръмното изкачване ви очаква един доста по-приятен участък. Той е почти равнинен и потъва дълбоко в широколистните гори на Стара планина. Преминаването през тях определено зарежда с много позитивна енергия и ще ви предостави неповторима наслада за сетивата. Все пак, за съжаление, тази уютна зелена идилия не трае безкрайно. Неусетно пътечката ще ви изведе на асфалтирания път, който прекосява красивата местност Даулите. При разклона има удобен заслон, в който можете да направите кратка почивка преди финалното изкачване.

Всъщност до връх Българка остава да преодолеете още около 80 м денивелация. Пътечката поема от заслона и отново навлиза в гората. След още малко изкачване ще достигнете и крайната цел. Тя представлява неголяма гола скала, която предлага изключително панорамна гледка към скалистите ридове на природен парк „Сините камъни“. Картината е още по-впечатляваща от специалната погледна площадка, разположена на съседната скала. От нея ясно се откроява и по-ниския връх Кутелка, който доскоро ви е изглеждал, като доста сериозно предизвикателство.

Сега остава да се спуснете от южната страна на Българка и да продължите приключението по останалата част от кръговия маршрут. Следвайки горската пътека ще се озовете отново на асфалтирания път, който описва една обширна дъга около върха. Трасето го пресича и продължава вдясно край него. Пътечката в началото е трудно проследима и недобре маркирана. Но това е само докато стигне типичната за природния парк гъста широколистна гора. Напред нещата стават значително по-интересни и много приятни.

Пътеката прави едно много плавно спускане покрай недълбоко речно дере на Манастирска река и разкрива още от скритите забележителности в Сливенския Балкан. Една такава е древния манастир „Св. Спас“. Неговите останки се намират от другата страна на дерето и откриването им е изключително лесно. Православната обител е обитавана по време на Второто българско царство – около XIII-XIV век. Тя е представлявала част от т.нар. „Сливенска малка Света гора“ и е била с впечатляващи за времето си размери.

Продължавайки по маршрута след манастира, не след дълго ще достигнете неголяма вилна зона, разположена в покрайнините на Сливен. За да успеете да финиширате в началната точка, ще е необходимо да направите още едно, последно усилие. Паркинга, от който потеглихте се намира зад близкото възвишение, издигащо се от лявата ви страна. За да го преодолеете е необходимо първо да се спуснете най-долу до местната изворна чешма. След това да се изкачите по стръмната уличка, която се намира от другата страна на дълбокото дере. Нататък маршрутът отново навлиза в гората и се движи по хребета. В края пътеката прави стръмно спускане, което приключва в началото на дългото и ползотворното приключение.

Препоръки: Маршрутът до връх Българка е наситен с много природна красота и ще ви предложи страхотни планински емоции за цял ден. Освен това, той е със сериозна степен на трудност и изисква добра физическа подготовка. За разлика от него, достигането до водопади Синият вир е една по-кратка и приятна разходка, която няма да затрудни и по-малки деца. Това е идеален вариант за интересно приключение, подходящо и за любителски туризъм.

Основни данни за маршрута:

Степен на трудност: 5/6 (2/6 до Синият вир)

Обща дължина: 17 км (4 км до Синият вир)

Време за изминаване: 8:00 ч (90 мин до Синият вир)

Най-ниска точка: 300 м

Най-висока точка: 1118 м (500 м при Синият вир)

Изразходвана енергия: 1300 kcal

GPS трак: изтегляне