Красивата гориста местност е един малък планински шедьовър. Тя приютява в китната си прегръдка разнолика природа и палитра от интересни забележителности.

Природен парк „Сините камъни“ се разпростира в Сливенската планина, обгръщаща северно едноименния град. Той заема близо 11400 хектара от Балкана и неговото многообразно растително и животинско богатство предлага идеални условия за туризъм. За тази цел са обособени няколко много приятни и добре маркирани маршрута.

Един от най-популярните маршрути на територията на парка е Хайдушката пътека, която свързва Сливен с Карандила. Отправната точка към местността се намира малко преди долната станция на местния лифт и е обозначена с червена маркировка. Началото й е с типично планински характер и криволичи по откритите и каменисти скали на склона. Благодарение на това ще можете да се порадвате на панорамната гледка зад гърба си, която разкрива далечния облик на града.

Малко под скалистите възвишения започва и гъстия горски пояс, който придава много по-приятен нюанс на интензивната разходка. Продължавайки нагоре туристическият маршрут преминава през разнообразие от интересни места. В края на гористия масив, трасето достига до няколко изоставени сгради, наследство от времето на комунизма. Точно над тях преминава асфалтирания път, който свързва местност Карандила с главния път Сливен – Ичера.

Това всъщност е широкият „център“ на едноименната местност. В неговите предели попадат множество интересни неща за разглеждане. В околността има няколко почивни бази и заведения за хапване, спортно-развлекателен център, а съвсем наблизо е и малкото езеро Карандила.

Планинският водоем се намира само на около 400 м надолу по пътя. Край него е оформена приятна пътечка, която предлага интересно отклонение от маршрута. Там е изградено и едно страхотно място за почивка, от което можете да се насладите на планинската природа в района.

След като си вземете заслужена почивка край езерото, въпреки че на практика то е малък язовир, идва ред и на последната цел по маршрута. Тя е може би най-впечатляващата от всички предходни по трасето. Това е емблематичната ТВ кула, извисяваща се над града, на най-високата точка в околността на Карандила. До нея води добре асфалтирания път, който поема на запад.

След още 2 км изкачване ще се озовете на връх Тюлбето, на около 1000 м надморска височина. От неговите стръмни скали се разкрива една от най-магнетичните гледки към Сливен и подножието на планината. В далечината ясно се забелязва и горната станция на лифта, чрез който можете да се качите или слезете от природен парк „Сините камъни“.

3d панорамен изглед

Непосредствено до ТВ излъчвателя е застинала във времето и една много интересна сграда. Въпреки, че тъне в разруха нейната модерна архитектура със сигурност ще ви впечатли. Вероятно нейното предназначение е било да бъде заведение, което подсказва добре оформения и масивен барплот. Но най-авангардната част от цялата композиция е огромната естествена скала, която буквално е вградена в него.

Самата постройка е изградена почти на ръба на скалата и предлага още една страхотна гледка към низината. Ако не ви е страх от високо, можете излезете на нейната панорамна „тераса“ и да достигнете изградената шанца за парапланери наблизо. А от там да „полетите“ като волна птица във висините…

А на връщане, можете да разнообразите малко маршрута, преминавайки по различен участък. Той се отклонява от асфалтирания път под хижа „Карандила“ и е обозначен със зелена маркировка. Трасето представлява много приятна и полегата горска пътечка, която ще ви изведе на познатия път, точно при скално образувание Камилата и малко над заслон „Стоте войводи“. Остава да се спуснете до изходната точка на приключението, напускайки с „неудоволствие“ този неповторим планински район…

Препоръки: Разходката в планината изисква базова физическа подготовка, тъй като преходът е с обща денивелация от около 800 м. Желателно е също да разполагате с подходящо оборудване – удобни дрехи, добри обувки, дъждобран и т.н. Освен този интересен маршрут, на територията на парка има още няколко страхотни туристически пътеки, които заслужават вашето внимание. Една от тях ще ви преведе през красиви възвишения и непознати водопади – Връх Българка – дълъг преход по чукари и Сини водопади, а друга ще ви покаже някои от мистичните красоти на Балкана – Среща с Архангела – творение, струящо от недрата на земята.

Основни данни за маршрута:

Степен на трудност: 4/6

Обща дължина: 7 км

Време за изминаване: 3:00 ч

Най-ниска точка: 330 м

Най-висока точка: 1040 м

Изразходвана енергия: 900 kcal

GPS трак: изтегляне

* Посочените данни са за движение в едната посока