Интересните старинни забележителности предлагат една кратка и вълнуваща разходка в дебрите на нашата богата и пъстра история.

Древният скален манастир край с. Крепча е един от многото подобни духовни обиталища в Североизточна България. Той е бил обитаван в далечното минало, някъде през IX-X век, от монаси-отшелници, отдаващи скромният си живот на богослужение. В това скътано сред дивната природа място, те са оформили едно обширно и трудно достъпно скално светилище.

За разлика от Ивановските скални църкви, популярни с безценните си иконописи, Крепчанският скален манастир „Вси Светии“ е известен със своите автентични старинни надписи. Един от първите изследователи, проучвали духовната обител, е чешкия археолог Карел Шкорпил. Именно той открива изсечен старинен надпис, който се оказва и най-стария подобен надпис на кирилица. Освен този текст, по стените на светилището са открити още множество староеврейски букви, рунически знаци и рисунки.

Крепчанският скален манастир е изсечен във високия скален венец, извисяващ се над малка рекичка – приток на Черни Лом. Той отстои само на 2 км западно от центъра на с. Крепча и до него е изградена удобна и обезопасена пътека. Скалната обител е оформена на две нива, в които са изсечени монашески килии, манастирска църква и гробница.

До най-обширната манастирска ниша се достига лесно по добре изградени дървени стъпала. Скалната обител е с почти идеална правоъгълна форма старателно изсечена в меките варовикови скали. По нейните стени и сега могат да се открият многобройни надписи и знаци, някои от които автентични, а други – оставени от недобросъвестни туристи. За съжаление, до горното ниво на скалния манастир достъпът е ограничен и най-древният надпис е трудно да бъде видян. Въпреки тази пречка, посещението на това свято място е изключително интересно и въздействащо…  

3d панорамен изглед

В близост до Крепчанския скален манастир, само на около 5 км западно от Попово, изпъква друга старинна забележителност – Ковачевско кале. Античната крепост се намира край главния път към село Ковачевец и достъпът до нея е изключително лесен. Районът на древната твърдина е облагороден, което предлага добри възможности за нейното посещение.

Подобно на крепост „Динея“ край Нови пазар, Ковачевско кале е съградено в ерата на Римската империя, в далечния IV век сл. Хр. Тя е била населявана в три различни епохи, като всяка от тях е завършвала с нейното превземане и опожаряване – последователно от готите, хуните на Атила и аварите. В разцвета си, нейното население е формирало един средно голям за времето си град. Развитието на римското селище е било спомогнато и от ключовото му местоположение – разположено на древния път, свързващ Сексагинта Приста (Русе) с Мисионис (Търговище).

3d панорамен изглед

В наши дни на древната крепост текат задълбочени археологически проучвания. Към момента са възстановени няколко от нейните бойни кули и част от масивната й защитна стена. Проучванията са установили, че античния град е бил ограден от внушителен 3,20 м защитен вал, подсилен от цели 17 бойни кули. Намерени са и много автентични предмети и пособия, съпътствали бита на някогашните жители на селището. За да бъдат достъпни за разглеждане от туристите, в близост до Ковачевско кале е обособена интересна експозиция, която събира множество впечатляващи експонати. Това допълва приятните впечатления от тази древна забележителност и предлага едно леко и приятно пътешествие в историята.

Препоръки: И двете туристически забележителности са изключително лесно достъпни – напълно подходящи и за семейни посещения. Имайте предвид, че достъпът до Крепчанския скален манастир е ограничен поради безценните стенописи. За да го разгледате и отвътре, е необходимо да вземете ключ за входната му врата от магазина за хранителни стоки, намиращ се в центъра на селото.

*Повече информация и новини за скалната обител ще откриете на неговата фейсбук страница, която се намира тук.