Малкото селце е изникнало сред един невероятно магнетичен район на Североизточна България, наречен Поломието. Този малко познат свят под равнината е извайван милиони години от безспирните милувки на времето. А досущ като огромна кръвоносна система, водите на Бели и Черни Лом са прорязали в него един необятен лабиринт от скалиста красота.

Село Кошов се намира в Дунавската равнина на около 25 от град Русе. Разположено е в дълбока и изваяна котловина, сътворена от привидно спокойните води на Черни Лом. Предполага се, че селището е възникнало още в далечната 1430 г. с изграждането на местната воденица. Според преданията, тя е разполагала с огромен плетен кош, в който хората са сипвали житото. Точно с това станало известно и мястото в цялото околие – селото с коша, а оттам Кош-ов.

Важен фактор за разрастване на малкото селище е и неговото ключово разположение. През тесния и дълбок каньон, в което е разположено то, е преминавал древен римски път. Някога тази важна транспортна артерия е свързвала дунавското пристанище Приста със средновековния град Червен, от който е продължавала на юг до Търновград.

По време на Второто българско царство, по скалните отвеси в района възникват и множество скални манастири, църкви и отшелнически скитове. Те са били част от огромна монашеска колония, включвала в себе си и известните Ивановски скални църкви, намиращи се наблизо. Друга, малко по-непозната обител от този комплекс, е разположена непосредствено до Кошов и носи името „Грамовец“.

В наши дни старото дунавско село се е превърнало в един малък уютен оазис сред морето от скали. Неговите спретнати улички са застлани с приятна тишина и спокойствие и по тях рядко ще видите забързани хора. Вместо тях, край добре поддържаните градинки из центъра и в красивите му околности, често ще срещнете усмихнати туристи. Всички те са привлечени от невероятните природни дадености на района. А освен тях, Кошов е и междинна спирка на множество ентусиасти, впуснали се в дългото и живописно приключение „Дунав Ултра“.

За любителите на пешеходните преходи, край Кошов са обособени няколко маркирани туристически маршрута, които разкриват магнетичната красота на Поломието. Следвайки причудливо оформените меандри на Черни и Бели Лом, запалените туристи имат възможност да достигнат редица местни забележителности – древни крепости, скални църкви и безброй неголеми пещери.

Един от тези интересни маршрути е приятна екопътека, която отвежда до най-близкия туристически обект край селото – скален манастир „Грамовец“. Той е скътан във високите и почти недостъпни скали, надвиснали величествено над речните меандри. Трасето до него е с дължина около 4,5 км и предлага отлични условия за кратка разходка в околността. Пътят към духовната обител е добре обозначен с червена маркировка и започва от северните покрайнини на Кошов.

Скален манастир „Грамовец“ е изграден в две отделни продълговати ниши, обособени в естествени скални кухини на височина от 20 м. До него се стига сравнително лесно по изсечени скални стъпала, обезопасени с дървен парапет. Изкачването не е трудно и подарява интересни емоции, допълнени от страхотни гледки към поречието на Черни Лом. А в основата на скалната канара е изграден и много удобен заслон, който е на разположение на туристите.

3d панорамен изглед

В близост се намира още една подобна забележителност, която си струва човек да разгледа. Това е друга духовна обител, изпълнявала ролята на църква. Нейното разположение се намира на около 400 м северно покрай реката. Достъпът до нея е малко по-труден, тъй като скалната пътека до горе не е подсигурена. Въпреки това, лабиринтът от свързани ниши, който се крие в скалите, за кратко пренася съзнанието в един напълно различен свят.

Всъщност това не е краят на този интересен и приятен маршрут. Той продължава още напред следвайки реката и след около 4 км извежда до едни от най-впечатляващите старинни духовни светилища в страната – Ивановските скални църкви. Разбира се, предвид тяхната историческа значимост до тях има и много лесен достъп с автомобил от село Иваново. Това ги прави една изключително привлекателна дестинация за туризъм.

Друга възможност за опознаване на живописния район край Кошов е алтернативен маршрут, който преминава през горския пояс над каньона и извежда до селото. Той започва при скален манастир „Грамовец“ и пресича последователно Черни Лом и Бели Лом в местност Смесиците, отправяйки се в малко по-дивите кътчета на природен парк „Русенски Лом“. Именно там се спотайва и наскоро проученото древно светилище, посветено на богинята Диана Плестрензис. Комплексът се е състоял от две големи култови помещения, чийто останки се открояват ясно сред зеленината.

Следвайки реката, след около 2 км маршрутът прави остър десен „завой“ и преминава край ловен дом „Батаклията“. Оттам навлиза дълбоко в дивната горска идилия на Поломието, следвайки синята туристическа маркировка. Напред трасето става значително по-предизвикателно, но за сметка на това изобилства от китна и почти недокосната красота.

Краят на тази пищна природна творба е едно от най-магнетичните места край Кошов. По-точно над него… Това е малка скална тераса, „кацнала“ на самия ръб на каньона. Мястото е много специално и подарява впечатляваща гледка, такава, на която имат възможност да се порадват само птиците. А пътечката, продължаваща надолу към селото влива достатъчна доза адреналин, добавяйки един завършващ щрих на приключението.

Препоръки: Маршрутът до скален манастир „Грамовец“ е лек и релаксиращ. Алтернативният вариант обратно към селото е подходящ за хора с повече опит. За него е препоръчително да се използва GPS тракът, достъпен за изтегляне в края на публикацията.

Основни данни за маршрута:

Степен на трудност: 4/6

Обща дължина: 13 км

Време за изминаване: 3:30 ч

Най-ниска точка: 50 м

Най-висока точка: 190 м

Изразходвана енергия: 900 kcal

GPS трак: изтегляне